Kiscicák,macska

 

Mire kell ügyelni egy védőoltás előtt?

Amennyire fontos egyik oldalról, hogy macskáját védőoltásokkal óvja a betegségektől, másik oldalról a védőoltások kockázatait és mellékhatásait is szem előtt kell tartania. A nem kötelező oltások esetében pedig macskatartóként önmaga dönthet az oltások beadatásáról.
A védőoltás előtt biztosnak kell lennie abban, hogy cicája egészséges, amihez az is hozzátartozik, hogy semmiféle parazitával nem fertőzött, s kellőképpen jól táplált. Csakis ebben az esetben mutatkozhat eredmény. Így nem betegíti meg ill. gyengíti le kedvencét az oltás, hiszen ha ez fordulna elő, a védőoltás nem váltana ki (de legalábbis nem kellő mértékben) immunitást.

Mely kortól kaphatja meg a kiscica az első védőoltást?

Kismacskáját leghamarabb életének 8. hetétől kell beoltatnia. Ekkor egy alapimmunizálásra javasolt sort keríteni a legszokásosabb védőoltásokkal panleukopenia (macskapestis vagy szopornyica) és macskanátha ellen. Ezáltal kis minicicája életveszélyes betegségekkel szemben válik védetté. A születésük utáni első hetekben még az anyjuktól származó, vérükben cirkuláló antitestek védelmét élvezik. Ebben az időszakban a kiscicák csak viszonylagosan tudnak kiépíteni kórokozók elleni saját immunitást. Ezért aztán 12 hetes korban feltétlenül szükséges az „ismételt“ védőoltás beadása. A kismacska 12 hetes kora után kapott védőoltások esetében már nem szükséges a (gyors) ismétlés, egyetlen oltás is elegendő, hogy az immunitás biztonsággal kialakuljon.

Lakásban tartott cicák esetében is van értelme a védőoltásnak?

A tisztán lakásban tartott cicáknak semmiféle kapcsolatuk nincs ismeretlen fajtársaikkal, így azután ritkábban tudnak kórokozókkal megfertőződni. Viszont vannak olyan tipikus cicabetegségek, amelyek még más macskákkal való kontaktus nélkül is átvihetők. Ilyen pl. a panleukopenia (macskapestis vagy szopornyica) és a macskanátha. Ezen okból lakásban tartott macskák esetében is ugyanúgy van értelme az ezen betegségek elleni védőoltásnak, mint a szabadban tartózkodóknak.

Milyen védőoltások javasolhatók macskáknak?

Ahogyan az ember esetében is történik, minden védőoltás tartalmaz alapimmunizálást, és hozzá kapcsolódóan emlékeztető oltást. Az emlékeztető oltások szükséges gyakoriságáról állatorvosuktól kaphat tájékoztatást.
A macskákra leselkedő legveszélyesebb betegségek ellen léteznek hatékony védőoltások. Ezek közé számítanak a következők:

  • Macskapestis vagy szopornyica (panleukopenia)
  • Macskanátha (rhinotracheitis, herpesz- és calici-vírus okozta fertőzések
  • Macskák leukémiája (leukozis)
  • Feline infektional peritonitis (FIP)
  • Veszettség
  •  

Fontos: féregtelenítés

A második héttől kéthetes ritmusban rutinszerűen végzendő feladat, mivel a kicsik az anyatej által endoparazitákkal fertőződnek. Ez pedig komolyan károsíthatja a bélszöveteket és hasmenéshez vezethet.

Az első vizsgálat

Tehát magához vett egy kiscicát – ideális esetben nem 10 hetes kora előtt. A kis jövevényt a költözés és a testvéreitől való elszakadás okozta stressz kipihenése után hamarosan meg kell mutatnia állatorvosnak vizsgálat céljából. A legtöbb esetben ez az első vizsgálat kitűnően kombinálható a 9. vagy 12. héten esedékes alap-immunizálással.