Irány az állatorvos
Az állatorvos általában alaposabban szemügyre veszi cicája szőrét és bőrét. A megfigyelt tünetek csak egy helyen vagy az egész testen elszórtan jelentkeznek? Egy sérülésre vezethető vissza vagy élősködők is láthatók? Ha az ok nem egyértelmű, vérvizsgálat is végezhető. Ennek segítségével ki lehet zárni a tápanyaghiányt, illetve pontosan azonosítható, hogy milyen anyag pótlására van szükség. Amennyiben macskája valamilyen fertőzést kapott el, annak is láthatók nyilvánvaló jelei a vérképben. Ebben az esetben az állatorvos vagy orvosságot ír fel kedvencének vagy valamilyen táplálékkiegészítőt fog ajánlani.
Az alábbiak okozhatják a fénytelen szőrzetet, a korpásodást és a foltokban hiányos szőrzetet:
Paraziták: A cicák nemcsak külső élősködőktől, mint például atkáktól, tetvektől vagy bolháktól szenvedhetnek, hanem az úgynevezett endoparaziták (pl. férgek) jelenléte is hatással lehet négylábú kedvenceink szőrzetére és bőrére. Ezért a kijárós macskáknál javasolt a megelőzés, aminek közkedvelt módja a spot-on cseppek használata, hiszen ezeket csak a macska nyakára kell csepegtetni. A féregtelenítés nagyon megterheli a macskák szervezetét, ezért csak pozitív székletvizsgálat után ajánlott alkalmazásuk.
Bőrgomba: A bőrgomba nagyon kellemetlen a cica számára, ráadásul ez a betegség könnyen átterjedhet az emberre és más háziállatokra is. Ha macskája gombás fertőzést kapott el, nagyon fontos ügyelni a higiéniára! Az állatorvos továbbá gombásodás elleni szert is fog felírni Önnek külső vagy belső használatra.
Allergia: Az allergia már a macskák világában sem számít ritkaságnak és gyakran a szőrzet és a bőr elváltozásain keresztül mutatkozik meg. A macskáknál előforduló allergiákról szóló cikkünkben többet tudhatnak meg a témáról!
Vedlés: A macskák minden évben újra és újra megnövesztik vastag téli bundájukat a hideg hónapok beállta előtt, illetve levedlik azt a tél elteltével. Ez teljesen normális és semmiképpen sem tekinthető betegségnek. Mindenesetre sok cicánál megfigyelhető vedlésnél a fénytelen bunda vagy hogy többet vakaróznak, hogy megszabaduljanak a már kihullott szőrtől. Ebben segíthetünk nekik rendszeres keféléssel, illetve kaphatók olyan táplálékkiegészítők is, amelyek támogatják az egészséges szőrváltást. A macskafű vagy a malátapaszta pedig elősegítik a lenyelt szőrlabdák kiválasztását.
Pszichikai megbetegedések és stressz: Ha cicusa túl gyakran mosakodik, tépi a szőrét vagy más feltűnő jelenséget produkál, mindez visszavezethető krónikus stresszre vagy pszichikai betegségekre. Általában először ki kell zárni a fizikai okokat, mielőtt állatterapeutához fordulnánk.
Minden jót kívánunk Önnek és macskájának!